Daugiau nei du futbolo stadionai – tokio ilgio laivai remontuojami Klaipėdos uoste
Baigti Klaipėdos uosto Malkų įlankos tvarkymo darbai džiugina ir gamtos mylėtojus, ir uoste veikiančias įmones. Iškasus užterštą gruntą, buvusį įlankos akvatorijoje daugelį metų, pagerėjo Kuršių marių ekologinė būklė, o pagilinus įlanką atsirado galimybė čia pastatyti didžiausią Baltijos šalyse plaukiojantį doką, skirtą laivų remontui.
Gėlynas ant vandens – plaukiojančios salos ne tik puošia, bet ir valo vandenį
Salos vandens telkiniuose yra akiai įprastas reginys. Tačiau jei jos dirbtinės, plaukiojančios ir apsodintos egzotiniais augalais – tai jau retenybė. Lietuvoje šiuo metu galima pamatyti net kelias tokias plaukiojančias salas.
Penki vaikai ir darbas – suderinama. Ingridos iš Jonavos istorija
Trijų draugių įkurtas tvarios mados prekės ženklas kuria darbo vietas moterims šalies regionuose. „The Knotty Ones“ šiuo metu bendradarbiauja su 50 mezgėjų, kurios ne tik gavo galimybę išlaikyti savo šeimas, bet ir įgyvendinti svajones.
„Rokiškio sūrio“ planuose – ir vandens šildymas Rokiškio gyventojams
Pasauliui vis garsiau kalbant apie klimato kaitos padarinių mažinimą ir Europai bei Lietuvai pasukus Žaliojo kurso kryptimi, atsinaujinantys energijos ištekliai (AEI) tampa vis aktualesni. Pasakojame apie dvi Lietuvos įmones, įsidiegusias AEI sprendimus ir patyrusias, kaip tai apsimoka.
Prieš daugiau nei 70 metų duotas partizanų vado įsakymas virto Laisvės kovų istorijos muziejumi
1946 m. vienos Šiaurės rytų Lietuvos partizanų būrio vadas pasikviečia jauniausią būrio partizaną ir duoda jam įsakymą – pasitraukti iš miško ir pradėti kaupti bei saugoti partizanų dokumentus ir užrašus, o Lietuvai tapus laisva perduoti juos ir visą tikrąją partizanų kovos istoriją perduoti ateities kartoms.
Šalia vilniečių pamėgtos smėlio kopos įsikūrusios radioaktyviųjų atliekų saugyklos nebeliks
Prie Maišiagalos esantys miškai garsėja grybais, o viename jų esanti Bartkuškio kopa yra itin mėgstama ir lankoma vilniečių. Tačiau šiame įstabiame gamtos kampelyje yra ir ne tokių patrauklių objektų – dar sovietmečiu įkurta radioaktyviųjų atliekų saugykla.
Mokytis iš istorijos: kodėl Čečėnijoje vykę karai primena Ukrainos atvejį?
Rusijos karas Ukrainoje jau antrą mėnesį yra aptarinėjamas visais lygiais – kariuomenės specialistų, politikų, savanorių, paramos organizacijų ir kitų ekspertų. Šiuo laikotarpiu itin svarbus ir istorikų indėlis – paralelės su jau vykusiais karais padeda ne tik aiškiau įžvelgti karo Ukrainoje priežastis, bet ir analizuoti Kremliaus režimo retoriką.
Kadaise prisiekusių pagonių krašte – ypatingas dėmesys religijai ir istorijai
Žemaitijos sostinėje Telšiuose dera skirtingų religijų ženklai ir jų architektūrinis palikimas. Be kvapą gniaužiančios katedros ir bažnyčios, čia dar stovi ir cerkvė bei prieškarinius laikus menanti buvusi rabinų mokykla – ješiva.
Telšių pasididžiavimas – miesto stadionas, per futbolo rungtynes renkantis sausakimšas tribūnas
Miesto stadionas sportu nesidomintiems ir patiems nesportuojantiems tėra paprastas objektas. Tačiau iš tiesų tai – gyvas organizmas, pritraukiantis tiek kamuolį į krepšį pamėtyti norinčius jaunuolius, tiek namuose nenorinčius sėdėti senjorus. O kur dar prestižas miestui, turinčiam futbolo komandą ir galinčiam rengti svarbias varžybas? Rekonstruotas Telšių stadionas – būtent toks miesto gyvybės simbolis.
Pastatas nesusprogdinamomis sienomis ir neatrakinamomis spynomis traukia istorijos paslapčių mėgėjus
Pastatas, kuriame vykdoma veikla griežtai laikoma paslaptyje. Sienos, galinčios atlaikyti sprogimus. Koridoriai, kuriais vaikštantys žmonės nesusitinka. Tai ne knygos ar filmo siužeto dalis, o kelios detalės apie neseniai restauruotą buvusią Lietuvos kariuomenės Ginklavimo valdybos tyrimų laboratoriją Kaune.
Maža šalis – didelė misija: į kosmosą kyla Lietuvoje kuriami palydovai
Palydovų svarbą ir naudą labai aiškiai parodė Rusijos karas Ukrainoje. Karo pradžioje pradėjus strigti internetui Ukrainoje, į šalies pagalbos prašymą atsiliepė JAV kompanija „SpaceX“, kurios daugiau kaip 2 tūkst. palydovų tinklas teikia patikimą interneto ryšį. Bučos žudynių vaizdų tikrumą taip pat patvirtino palydovinės nuotraukos. Nors tokius darbus atlieka ne Lietuvoje sukonstruoti palydovai, tačiau mūsų šalyje taip pat „gimsta“ keletą kartų per metus į kosmosą kylantys mažieji palydovai.
Lietuvių gamybos lengviausi pasaulyje elektriniai autobusai keleivius žavi tyla
Klaipėdos gyventojus ir svečius po miestą jau antrus metus vežioja du elektriniai autobusai, nuo 2020 m. pavasario gatvėmis nuriedėję kone 250 tūkst. kilometrų. Šios ekologiškos ir netaršios transporto priemonės „gimė“ Lietuvoje – jas eksperimentuodami sukūrė mūsų šalies gamintojai ir mokslininkai. Uostamiesčio autobusų parko atstovų teigimu, šie autobusai – pirmas žingsnis link ekologiško ir tvaraus miesto viešojo transporto.
Pasipriešinimo Rusijos imperijai simbolis – Panemunės pilis
Ketvirtą šimtmetį skaičiuojančią Panemunės pilį galima rasti Lietuvos Respublikos piliečio paso viduriniame atvarte arba kelyje Jurbarkas-Kaunas. Anksčiau tai buvo LDK didikų namai ir pasipriešinimo Rusijos imperijai simbolis. Dabar gyvybe pulsuojanti pilis traukia istorijos mėgėjus, šiuolaikinio meno gurmanus, išskirtinės vietos savo šventei ieškančius gyventojus ir oficialių vizitų organizatorius.
Krevečių ūkio įkūrėjai: stengiamės, kad krevetės jaustųsi kaip Ramiajame vandenyne
Pasaulio vandenynuose dėl įvairių priežasčių nuolat mažėja žuvų ir jūros gėrybių, todėl vis didesnis dėmesys krypsta į akvakultūros ūkius. Krevetės uždaruose baseinuose prieš kelerius metus pradėtos auginti ir Lietuvoje. Tuo užsiima tiek mokslininkai, tiek verslininkai, jau tiekiantys „lietuviškas“ krevetes į prekybos centrus ir restoranus.
ES parama šildo: kaip Rasa iš Molėtų rajono sumažino šildymo sąskaitas ir poveikį aplinkai?
Namų šildymui naudojami seni ir nebeefektyvūs biokuro katilai ne tik bereikalingai išaugina šildymo sąskaitas, bet ir teršia aplinką. Tam „stop“ pasakė Rasa Čeberekienė iš Alantos, Molėtų rajono. Pasinaudojusi Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų parama ji pasikeitė seną katilą į aplinkai bei piniginei draugiškesnį.
Revoliucinė lietuvių technologija medicinoje: prostatos vėžio tyrimas be skausmo ir komplikacijų
Esame įpratę girdėti apie naujausius medicinos laimėjimus užsienio šalyse. Tačiau kuo didžiuotis turime ir Lietuvoje. Neinvazinės prostatos vėžio diagnostikos srityje dirbanti įmonė „Diagnolita“ sukūrė prostatos vėžį galintį nustatyti tyrimą iš šlapimo.
Internetą įvaldžiusios senjorės: nereikia bijoti mokytis, reikia bijoti nemokėti
Skaitmeniniame pasaulyje kaip žuvys vandenyje nardo ne tik jaunesnio amžiaus šalies gyventojai, bet ir senjorai. Apie tai, kaip skaitmeninės žinios pakeitė jų gyvenimus, pasakoja senjorės Natalija Dzičkancienė, tapusi komiko Manto Bartuševičiaus „Youtube“ filmukų žvaigžde, ir Liuda Statkevičienė, su užsienyje gyvenančias vaikais rengianti protmūšius per „Skype“.
Lietuviai garsėja pasaulyje – sugalvojo, kaip elektronikos atliekas perdirbti neteršiant gamtos
Augant elektronikos gaminių naudojimui vis svarbesnis tampa klausimas, kur šiuos gaminius dėti jiems atitarnavus savo laiką. Paskaičiuota, kad 2021 m. pasaulyje susidarė virš 57 mln. tonų elektronikos atliekų – daugiau kaip 7 kg vienam žmogui. Ekspertams ieškant inovatyvių sprendimų kuo tvaresniam tokių atliekų perdirbimui išeitį siūlo ir Lietuvos mokslininkai – jų sukurta technologija siūloma pasauliui.
Nuo mirties pabėgę Nijolė ir Deividas: reikia patikėti, kad gyvenimas gali teikti malonumą
Visi žinome, kad priklausomybės griauna gyvenimus. Bet kai kuriems tuos griuvėsius pavyksta ir atstatyti. Tai padaryti pavyko ir dviem mūsų pasakojimo herojams – Nijolei ir Deividui (red. past. abiejų vardai pakeisti).
Į svajonių profesiją atvedė žinutė socialiniame tinkle
Lietuvoje apie 9 proc. 25–64 m. amžiaus žmonių neturi vidurinio išsilavinimo, rodo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenys. Tai dažnai tampa pagrindine priežastimi, dėl kurios šiems žmonėms sudėtinga susirasti norimą darbą. Todėl prisiminti ir realybėje įgyvendinti posakį „mokytis niekada nevėlu“ ryžtasi ir vidutinio bei vyresnio amžiaus gyventojai.
Nejudėsi – apsamanosi: tokiu gyvenimo moto vadovaujasi senjorės iš Ukmergės
Pušų spyglių arbatos receptas, rytinių mankštų pratimai, per maudynes rudenėjančiame ežere pasisemta energija, noras gyventi sveikiau – tokias lauktuves iš senjorų sveikatingumo stovyklos parsivežė ukmergiškės Roma Morkūnienė ir Vacė Ignatavičienė. Moterys sutaria, kad nesvarbu, kiek žmogui metų, niekada nevėlu gyvenimo būdą keisti į sveikesnį.
Sėkmės istorijos: verslo pamatu tapę dažantys augalai ir menas, gimęs benamių nakvynės namuose
Visuomenėje vis dar įsitvirtinęs požiūris, jog vienos profesijos yra perspektyvesnės nei kitos. „Iš meno negyvensi“, „menininkas – ne profesija“ – tokius žodžius tenka išgirsti pasirinkusiems meno pakraipos studijas. Visgi Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentai savo kūrybą vis dažniau paverčia ne tik išskirtiniu, bet ir sėkmingu verslu.
Regiono gyventoja: šiandieninis gyvenimas kaime kaip diena nuo nakties skiriasi nuo ankstesnio
Dzūkijoje esantis Matuizų kaimas – gyvas įrodymas, jog mažesniosios šalies gyvenvietės nenusileidžia didmiesčiams savo energija ir noru gyventi gražiai. Jų gyventojai nesijaučia antra ar „kita“ Lietuva, atvirkščiai – čia nėra masinio tuštėjimo, didelio darbo vietų ar laisvalaikio veiklų trūkumo.
Aldona apie odontologo į namus paslaugą: „tai Dievo dovana“
Paprastai visos medicininės paslaugos daugeliui žmonių pasiekiamos ganėtinai nesunkiai, tačiau daliai gyventojų net ir elementari būtinoji pagalba, tokia kaip ėduonies gydymas, dažniausiai tampa neįmanoma misija. „Ta paslauga Dievo dovanota“, – sako Aldona Kustova apie dvejus metus vykusį projektą, kurio metu odontologinės paslaugos neįgaliesiems buvo teikiamos namuose.