ES investicijų tramplinas: Paulius neabejoja, kad nauja laboratorija Tauragėje padės dalyvaujant tarptautinėse olimpiadose

Tauragėje susitinkame su šiuo metu čia atostogaujančiu Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentu dvidešimtmečiu Pauliumi Mikalausku. Vietiniai šį vaikiną pažįsta kaip šimtukininką, brandos egzaminus įveikusį pavydėtinu rezultatu: keturi iš penkių laikytų egzaminų įvertinti šimtukais, o iki penkto aukščiausio įvertinimo pritrūko vos dviejų balų. Pats tauragiškis tai aiškina labai paprastai: mokiausi taip, kad nereikėtų to daryti antrą kartą.

Tęsiame kelionę per Lietuvą, kurioje aktorius Dominykas Vaitiekūnas lankosi dešimtyje miestų. Vizitų metu susitinkame su ten gyvenančiais talentingais jaunuoliais, galinčiais didžiuotis savo mokslo, meno ar sporto pasiekimais. Kartu su jais aplankysime dėl ES investicijų gimusius ar atgimusius miestų objektus. Kaip šiuos pokyčius mato jaunimas, kas jį džiugina, o gal kelia nerimą? Kokių ateities planų, susijusių su profesija ir gyvenimu mūsų šalyje, jis turi?

Profesinį gyvenimą su medicina, tiksliau – neurologijos mokslu, susieti ketinantis tauragiškis ne tik atkaklus, bet ir, kaip sako pats, apdovanotas iš prigimties. Gana lengvai perskaitytą informaciją įsimena, tačiau ir nepaprastai daug dirba su savimi, kad profesinės ambicijos įleistų šaknis.

Nuo mažens potraukį prie medicinos jutęs P. Mikalauskas viliasi, kad ir studijas įveiks kaip pavyzdinis studentas. O kaskart grįžęs namo sako neatsiginantis melancholijos – jaučia ją eidamas pro mokyklą, sentimentų jam kelia ir išgražėjęs miesto centras.

„Norėčiau čia sugrįžti“, – pats sau netikėtai ištaria Paulius.

Tauragės miesto pokyčiai Pauliaus akimis

„Tauragėje jau važinėja elektrobusai, miestas žengia tvarumo kryptimi. Be to, šalyje jis vienas inovatyviausių. Ar girdėjote, kad miesto meras jauniausias Lietuvoje? Matyt, ir ši detalė parodo vietinių požiūrį į jauną žmogų ir jo galimybes mūsų mieste“, – kaip rimčiausias Tauragės ambasadorius pasakoja P. Mikalauskas. Paklaustas, ar pats susigundytų galimybe grįžti į Tauragę po studijų, neslepia tikrai svarstysiantis. Emigracija Pauliaus nevilioja, bet viskas priklausys nuo tuo metu lauksiančių perspektyvų gimtajame mieste.

„Matau besikeičiantį miesto veidą: atnaujintas viešąsias erdves, bibliotekas, mokyklas ir jų laboratorijas, STEAM atviros prieigos centrą, o ir gatves, šaligatvius. Grįžus namo nebaisu nei dviračiu važiuoti, nei pėsčiomis eiti, čia pagalvota ir apie pėsčiuosius, ne tik apie vairuojančius“, – tikina pašnekovas.

Anot Pauliaus, Tauragei neapsakomai pasisekė – nuo 2014 metų miestas sulaukė net 34 milijonų eurų ES investicijų.

„Geriems sprendimams reikia laiko, bet dėl to laimi visi: miestas tampa patrauklesnis. Vietos jaunimas dar labai svajoja apie šiuolaikišką kino teatrą. O dabar tauragiškiams žiūrėti populiariausių filmų tenka važiuoti į Kauną“, – esamą lūkestį nusako P. Mikalauskas.

Vaikiną džiugina ir pačiame centre restauruotas Tauragės krašto muziejus, kitaip vadinamas Tauragės pilimi. Skirtingais istoriniais tarpsniais ji atliko vis kitą funkciją – tarnavo ir kaip muitinė, ir kaip kalėjimas. Dabar čia įsikūręs muziejus „Santaka“, jo kolekcijoje – per 20 tūkstančių eksponatų.

Anot Pauliaus, kiekvienas išsaugotas istorinis pastatas pasakoja miesto istoriją, o joje – visų mūsų šaknys. „Tikiuosi, šios investicijos ir kitiems bus puikus pavyzdys, kaip atnaujinti ir kitus svarbius apleistus miesto statinius“, – mano studentas, pats vadinantis šią vietą kultūros ir renginių traukos centru.

Tauragei – moderniausios laboratorijos

Vizito metu Dominykas ir Paulius apsilankė Tauragės regioniniame STEAM atviros prieigos centre, kuriame mokiniai turi galimybę „pasimatuoti“ mokslą praktiškai: eksperimentuoti, tirti, programuoti, susipažinti su gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos dėsniais ir naujausiais išradimais. Paulių, dar gimnazistą, su visa klase į šį centrą atsivedė mokytoja.

„Tokioje laboratorijoje atsiranda kitų galimybių. Manau, tai būtų atspindėję ir mano pasiekimai, kai teko dalyvauti biologijos olimpiadoje. Tuo metu turėjau daug teorinių žinių, bet labai mažai patirties, nes nebuvo STEAM centro. Daryti eksperimentus pirmą kartą mėginau tarptautinėje laboratorijoje. Jei tik būčiau įgijęs daugiau patirties, drąsa būtų buvusi visai kita“, – apgailestavo P. Mikalauskas.

Tiesa, reikia priminti, kad Paulius tarptautinėje biologijos olimpiadoje pasirodė tikrai šauniai – jo žinios įvertintos bronzos medaliu.

Pokyčiai, Pauliaus nuomone, į Tauragę pasibeldė vienais metais per vėlai: buvo renovuojama jo mokykla, įkurta laboratorija. Net jis, Vilniaus universiteto medicinos studentas, tokių laboratorijų gali tik pavydėti. Medicinos studijų programa intensyvi, tad į gimtąjį miestą pats grįžta nedažnai.

Pauliaus nuomone, patraukli ugdomoji veikla STEAM centre – puiki pagalba vietos jaunimui susidomėti, o vėliau ir pasirinkti studijas bei karjerą.

Jei yra polinkis į robotiką ar gamtos mokslus, matyt, išsigryninti tolesnį profesinį kelią pavyks ir Tauragėje. Turėti tokį mokslo centrą šiam miestui, Pauliaus vertinimu, yra kažkas tokio: čia moderniau nei Medicinos fakultete.

„Atėjus ir chalatus apsirengti duoda, ir mokslo įrangos yra: svarstyklės, dubenėliai, laboratorijos reikmenys, mikroskopai ir kita, – vardija pašnekovas.

Linkėjimai ateities Tauragei

Paklaustas, ką pats šiandien keistų Tauragėje ar ko naujo jai palinkėtų, Paulius sako, kad reikėtų pagalvoti apie rekreacines ir pramogines zonas, na, ir verslo daugiau nepamaišytų: „Linkėčiau didesnių investuotojų, kuriančių ne vieną ir ne dvi darbo vietas.“

Jei sugalvosite atrasti Pauliaus gimtąjį miestą, nepamirškite dar vieno objekto, beje, taip pat renovuoto iš ES investicinių lėšų, – Pagramančio regioninio parko apžvalgos bokšto. „Nuo ten ir vasara gražesnė, ir ruduo spalvingesnis. Tikrai atsipalaiduosite ir pabūsite gamtoje“, – žada P. Mikalauskas.

20 metų sėkmės istorija

Per savo beveik dvidešimties metų narystę Europos Sąjungoje Lietuva pritraukė apie 20 milijardų eurų ES investicijų. Šalis pasikeitė, pokyčius ne tik mato, bet ir jais naudojasi gyventojai visoje Lietuvoje.

Investiciniu 2021–2027 metų ES periodu sulauksime 8 milijardų eurų, investicijos atvers naujų galimybių.

Keliaudami per miestelius, bendraudami su talentingais jaunuoliais apie tai, kokią regi Lietuvą, gimtuosius miestus, džiaugdamiesi ir didžiuodamiesi jų pasiekimais, neabejojame, kad jie yra didžiausia mūsų krašto pergalė ir ateities sėkmės garantas.

Projektas inicijuotas Finasų ministerijos, finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

 

© LR finansų ministerija