Sėkmės istorija: daugiabučio Laisvės alėjoje renovacija

Kauno Laisvės alėjoje esančio daugiabučio gyventojai šiandien džiaugiasi priimtu sprendimu renovuoti kultūros paveldui priskiriamą, dar 1953 m. pastatytą namą. Po renovacijos šildymo sąskaitos sumažėjo net 40 proc. Pasak šio daugiabučio gyventojo Juozo Jankūno, idėja renovuoti daugiabutį kilo beveik prieš dešimtmetį, kai pradėjo sparčiai kilti šildymo kainos, kurias lemdavo nebūtinai vien tik buto plotas, bet ir paties namo būklė ir kiti veiksniai.

„Teko susitikti žmogų, kuris Vokietijoje dalyvavo ruošiant specialistus namų renovacijai. Jis man papasakojo, kokios yra renovacijos galimybės, taip ir pradėjau domėtis šiuo procesu, o kartu užkrėčiau ir kitus namo gyventojus – pradėjome bendrai ieškoti galimybių, kaip tai padaryti“, – pasakoja namo renovacijos iniciatorius.

Sąskaitos sumažėjo 40 proc.

Kadangi namas Laisvės alėjoje priskiriamas kultūros paveldui, jam buvo taikomi specialūs reikalavimai, todėl tai kiek prailgino renovacijos laiką ir šiek tiek apsunkino darbus.

„Negalėjome apšildyti namo fasado dėl jo istorinės reikšmės, tačiau problemą išsprendėme – storiau apšiltinome namo sieną iš kiemo pusės, o norėdami išsaugoti šilumą balkonus pakeitėme įstiklintomis lodžijomis. Visi namo gyventojai bendru sprendimu pasirinko centralizuoto šilumos tiekimo įmonę, nes taip yra ekonomiškiau. Nusprendėme, kad kiekvienas butas gali individualiai reguliuoti šildymą. Dėl šių priemonių galėjome sutaupyti 40 proc. šilumos energijos“, – sako J. Jankūnas.

Pasak Juozo, renovacija dėl ypatingo namo statuso buvo išties nepigi – atsiėjo beveik 600 tūkst. eurų. Namo modernizuoti nebūtų pavykę be valstybės paramos ir ES fondų lėšų.

„ES investicijas vienareikšmiškai vertinu teigiamai – tai atsiperka ir žmogui, ir šilumos tiekėjui, ir valstybei. Visa tai parodo skaičiai. Po renovacijos už šildymą mokame apie 40 proc. mažiau. Pavyzdžiui, aš gyvenu maždaug 80 kv. m bute ir už šildymą per mėnesį moku apie 40 eurų. Visas priemones ir medžiagas renovacijai rinkomės vadovaudamiesi ekonomiškumo, o ne pigumo principu. Dabar namas gražus, sveikas ir atrodo labai estetiškai“, – kalba J. Jankūnas.

Iššūkiai, kurie atsipirko

Pasak Kaune daugiabučius namus administruojančios įmonės direktorės Jolitos Maženienės, buvo atliktas ištisas sąrašas darbų, kurie prisidėjo prie gyventojų sąskaitų už šildymą mažinimo.

Renovacijos metu buvo pertvarkytos ir pakeistos šildymo ir karšto vandens sistemos, įrengtos ventiliacijos ir rekuperacijos sistemos, apšiltintas stogas, taip pat įrengta nauja danga ir naujas šlaitinis stogas, apšiltinos fasado sienos, pašalinti sienų konstrukcijos defektai ir sutvarkyta nuogrinda. Taip pat įstiklinti balkonai ir lodžijos, sustiprintos esamos balkonų ar lodžijų konstrukcijos, pakeistos laiptinių lauko ir tambūro durys, įskaitant susijusius apdailos darbus, įėjimo laiptų remontą ir pritaikymą neįgaliųjų poreikiams. Galiausiai pakeisti butų ir kitų patalpų langai į mažesnio šilumos pralaidumo langus“, – vardija ji.

J. Maženienė priduria, kad šio pastato modernizacija dėl savo kultūrinės ir istorinės vertės kėlė ir tam tikrų iššūkių: reikėjo atsižvelgti į įvairius paveldosaugininkų keliamus reikalavimus langams, balkonams, sienų fasadui ir t. t.

„Darbas su kultūros paveldo objektais nelengvas. Procesas trunka išties netrumpai, ypač įvairių sąlygų derinimas su Kultūros paveldo departamentu. Be to, tokius objektus renovuoti ypač brangu, restauraciniai, saugotini elementai labai išaugina sąnaudas. Todėl dažnai gyventojus ryžtis namo renovacijai paskatina tik valstybės ir ES investicijos tokių pastatų modernizacijai“, – pažymi ji.

 

„ES investicijos mažina sąskaitas“ – Finansų ministerijos inicijuota komunikacijos kampanija, kuria siekiama visuomenei pristatyti sėkmingai įgyvendintus tvarius energetinius ir renovacijos projektus. Žaliasis kursas, nukreiptas ir į tvarios energetikos skatinimą, yra vienas iš Lietuvos prioritetų, o jau 20 metų Lietuvai teikiamos ES investicijos ne tik skatina žalius pokyčius, padeda įdarbinti saulę ir vėją, šildymui naudoti energetiškai efektyvesnius įrenginius, bet ir leidžia džiaugtis mažesnėmis sąskaitomis.

© LR finansų ministerija